Funkcjonariusze oddziału ukończyli Maraton Komandosa

Data publikacji 30.11.2015

Pokonali ponad 42 kilometry, leśnymi duktami, w pełnym umundurowaniu i z 10-kilogramowymi plecakami, mierząc się po raz kolejny z ekstremalnymi warunkami jakie towarzyszą jednej z najcięższych krajowych imprez biegowych.Tak wyglądał start 3 funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji w Katowicach w Maratonie Komandosa.

Starszy aspirant Walczak Dariusz, sierżant sztabowy Mateusz Orlik i sierżant Bartosz Lasek ukończyli swój kolejny maraton, tym razem Maraton Komandosa zorganizowany po raz dwunasty przez Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec oraz 1 Pułk Specjalny Komandosów. Bieg odbył się w minioną sobotę w Kokotku koło Lublińca. W mataronie wzięli udział przedstawiciele niemalże wszystkich służb mundurowych.

Zawodnicy w pełnym umundurowaniu i z minimum 10 kilogramowym plecakiem muszą pokonać ponad 42-kilometrową, wiodącą leśnymi drogami, trasę w nieprzekraczalnym, 7-godzinnym, limicie czasu. Sierżant Mateusz Orlik w sowjej kategorii zdobył 31 miejsce z czasem 5 godzin 32 minut i 30 sekund, starszy aspirant Dariusz Walczak w tej samej kategorii zajął 38 miejsce z czasem 5 godzin 44 minut i 46 sekund, a sierżan Batrosz Lasek uplasował się na 48 pozycji z czasem 6 godzin i 57 sekund. Maraton ukończyło 506 zawodników.

Poza tym starszy Aspirant Dariusz Walczak zajął 40 miejsce w klasyfikacji generalnej "Wielkiego Lublinieckiego Szlemu Biegowego 2015". Warunkiem klasyfikacji w tym prestiżowym rankingu jest ukończenie trzech ekstremalnie trudnych biegów  terenowych: Bieg Katorżnika, Bieg Przełajowy o Nóż Komandosa oraz Maraton Komandosa.

W 10 kilometrowym Biegu Przełajowym o Nóż Komandosa startujący w mistrzostwach są żołnierzami, pracownikami lub funkcjonariuszami służb mundurowych w służbie czynnej lub rezerwie ( Wojsko, Policja, PSP w tym OSP, Straż Graniczna, Służba Więzienna, BOR, CBA, SKW, SW, SWW, ABW, służby mundurowe innych  państw.). W biegu mogą wziąć udział też inne służby Straż Miejska, Straż Ochrony Kolei,  Straż Marszałkowska,  Służba Celna, Policja Skarbowa, ITD, Straż Leśna.
Prawo startu mają wszyscy,   którzy okażą dokument tożsamości stwierdzający przynależność do   służb i nie mają    przeciwwskazań do  biegów długodystansowych. Obowiązuje start w pełnym umundurowaniu polowym lub ćwiczebnym (mundur, bluza długi rękaw, buty krój wojskowy z cholewką min. 18cm).

10 kilometrowy Bieg Katorżnika przebiega bardzo trudną trasą obejmującą bagna, jeziora, błoto, rowy melioracyjne, trzęsawiska, poldery, zarośla i inne przeszkody naturalne i sztuczne. Trasa biegu na całej długości jest otaśmowana. Przekroczenie linii wyznaczonych przez taśmy oraz ominięcie lub nie pokonanie przeszkody skutkuje dyskwalifikacją zawodnika.

Zawodnikom gratulujemy pasjonujacego hobby i samozaparcia.